Opublikowano

Jak odróżnić jedwab naturalny od jedwabiu sztucznego?

posciel z jedwabiu naturalnego

Tkanina jedwabna uznawana jest za jeden z najbardziej luksusowych materiałów. Proces jej wytwarzania jest stosunkowo długi i kosztowny, dlatego też trzeba liczyć się z wysokimi cenami produktów wykonanych z naturalnego jedwabiu. Niestety w sklepach często można natknąć się na tkaniny opisane jako „silk”, jednak wytworzone są one z jedwabiu sztucznego, który nie posiada tylu pozytywnych cech co materiał naturalny. Jak zatem je odróżnić?

Jedwab naturalny a sztuczny – różnice w strukturze i wyglądzie materiału

Różnice pomiędzy materiałem naturalnym a sztucznym można wyczuć przede wszystkim w dotyku. Prawdziwy jedwab jest miękki i delikatny. Osoby, które wcześniej miały do czynienia z produktami wytworzonymi z jedwabiu naturalnego nie powinny mieć problemu z rozpoznaniem podróbki.

Oprócz wykorzystania zmysłu dotyku warto też dokładnie przyjrzeć się tkaninie. Ubrania, kołdry czy poszewki jedwabne charakteryzują się szlachetnym, delikatnym połyskiem. Natomiast materiał syntetyczny błyszczy znacznie intensywniej.

Antyalergiczne właściwości jedwabiu naturalnego

Jedwab naturalny i sztuczny różnią też właściwości antyalergiczne. Tkanina pozyskiwana z kokonu jedwabnika charakteryzuje się wysoką oddychalnością i zdolnością odprowadzania wilgoci. Dzięki temu kołdry jedwabne zapobiegają rozwijaniu się roztoczy, bakterii i grzybów, dlatego będą doskonałą opcją dla alergików. Osoby uczulone będą mogły spać komfortowo i spokojnie.

Oczywiście trudno będzie nam sprawdzić to podczas zakupu kołdry, jednak naturalny jedwab można z łatwością rozpoznać w trakcie użytkowania. Jeśli w nocy będzie męczył nas kaszel, katar lub suchość w gardle, bardzo prawdopodobne, że zakupione produkty zostały wytworzone z jedwabiu sztucznego.

Warto również wspomnieć, że kołdry czy koce z jedwabiu są niezwykle lekkie, a także pozwalają zachować odpowiednią temperaturę ciała zarówno latem, jak i zimą. Sztuczny materiał jest znacznie cięższy, a do tego może powodować nadmierne pocenie się ciała (ze względu na niski stopień oddychalności).

Tkanina jedwabna – próba ogniowa

Innym sposobem na to, aby odróżnić jedwab naturalny od jedwabiu sztucznego, jest wykonanie próby ogniowej. Oczywiście tej czynności również nie wykonamy w sklepie, jednak możemy sprawdzić to w zaciszu własnego domu, już po zakupie produktu.

Aby to zrobić, wystarczy delikatnie wyciągnąć jedną nitkę materiału, a następnie podpalić i obserwować. Jedwab naturalny pali się trudno, a do tego wyczuć można zapach palonych włosów. W przypadku tkaniny sztucznej będzie to raczej woń przypominająca palenie plastiku. Tym sposobem bardzo łatwo można odróżnić jedwab oryginalny od podróbki.

Różnice pomiędzy jedwabiem naturalnym a sztucznym są znaczące, jednak czasem trudno zauważyć je na pierwszy rzut oka. Dlatego zawsze warto przyjrzeć się bliżej tkaninie i sprawdzić ją na kilka sposobów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zakupiony produkt rzeczywiście został wykonany z naturalnego jedwabiu i posiada szereg cennych właściwości.

Dodaj komentarz