Opublikowano

Czym jest jedwab i jakie są jego właściwości i zastosowanie?

Czym jest jedwab i jakie są jego właściwości i zastosowanie?

Jedwab naturalny jest bardzo ekskluzywnym materiałem, z którego powstają wysokiej jakości produkty odzieżowe. Sposób wytwarzania tego niezwykle delikatnego materiału znany jest od wieków, jednakże jedwab wciąż nas zachwyca ze względu na jego liczne zastosowania i właściwości. Obecnie wracamy do naturalnych materiałów, które doceniamy nie tylko ze względów wizualnych, ale również z uwagi na ich liczne właściwości fizyczne i zdrowotne. Z jedwabiu powstaje wiele tkanin jedwabnych, o różnych zastosowaniach, dzięki czemu materiał niezmiennie dominuje we współczesnej modzie.

Czym jest jedwab?

Jedwab jest materiałem pochodzenia zwierzęcego pozyskiwanym z jedwabników, owadów tworzących mocną nić, wykorzystywaną w produkcji tej tkaniny. Ze specjalnie tworzonych hodowli jedwabników morwowych uzyskuje się surowiec, który jest podstawą dla stworzenia cienkiego i połyskliwego jedwabiu. Włókno może być pozyskiwane również z oprzędów jedwabnika dębowego.

Właściwości jedwabiu były znane w Chinach – ojczyźnie tej tkaniny, już od 5000 lat (więcej na temat jego historii i znaczenia w dziejach przeczytamy we wpisie „Historia Jedwabiu”). Przez wieki, dzięki udoskonalaniu techniki produkcji, jedwab uzyskał cechy materiału bardzo wytrzymałego i jednocześnie bardzo delikatnego.

Właściwości fizyczne i wizualne materiału

Odporność na rozciąganie

Jedwab jest tkaniną bardzo wytrzymałą. Nić jedwabną trudno zerwać, dlatego materiał jest odporny na rozerwanie. Dzięki dodatkowi jedwabiu do produkcji innych rodzajów tkanin można uzyskać materiały bardzo mocne, o dużej gęstości.

Sprężystość

Ubrania z jedwabiu nie gniotą się ze względu na dużą sprężystość materiału. Jest on też nierozciągliwy, dlatego nie musimy się obawiać, że ubrania z jedwabiu zniekształcą się lub stracą pierwotną formę. Stąd też ubrania z jedwabiu, takie jak sukienki czy ekskluzywne bluzki zawsze prezentują się bardzo elegancko.

Higroskopijność

Mikroskopijne pory, które zawierają włókna jedwabiu są w stanie wchłonąć wodę, aż do 30 % swojej objętości. Dodatkowo jedwab łatwo schnie i ma właściwości przepuszczania powietrza, co czyni go materiałem lekkim i przewiewnym, dlatego ubrania jedwabne są odpowiednie do noszenia przez cały rok. Tkanina dostosowuje się do panujących warunków atmosferycznych – w lecie pozwala skórze oddychać i odparowywać wilgoć, a w zimie, ze względu na właściwości termoizolacyjne, materiał będzie zatrzymywał ciepło ciała.

Hipoalergiczny materiał

Lekka tkanina jedwabna jest doskonałym wyborem dla alergików, gdyż nie uczula. Materiał jest również antystatyczny, czyli nie kumuluje kurzu, i jest delikatny dla skóry, nie powodując podrażnień, gdy mamy do czynienia z problemami skórnymi jak np. egzemą. Nie przyciąga on roztoczy i bakterii, dlatego warto pomyśleć o zakupie pościeli jedwabnej, zwłaszcza dla dzieci.

Nie pali się

Prawdziwy jedwab jest odporny na ogień, a pojedyncze nadpalone nitki nie wytwarzają szkodliwych substancji.

Połysk materiału i łatwe przyjmowanie barwników

Włókna jedwabiu są zbudowane z fibroiny, białka o strukturze warstwowej gładkiej, dającej wysoki połysk. Ten śliski materiał, którego łatwo można było zabarwić, szybko stał się tkaniną ekskluzywną, wykorzystywaną do produkcji wysokiej jakości ubrań.

Zastosowanie jedwabiu

Jedwab ceniony za swoją miękkość, gładkość i śliskość od dawna był wykorzystywany do szycia szat królewskich ornatów biskupach i reprezentacyjnych sukien. Dziś wykonuje się z niego najczęściej jedwabne krawaty, apaszki, szlafroki i zmysłową bieliznę. Obecnie częściej niż jedwab naturalny w stanie surowym, wykorzystuje się tkaniny jedwabne różniące się między sobą splotem i sposobem pozyskiwania nici. Do najpopularniejszych tkanin jedwabnych należą: satyna, tafta, żorżeta, krepa, muślin, szyfon i welur.

Chiny długo pozostawały jedynym producentem jedwabiu. Obecnie również są liderem w jego produkcji. Wiele fabryk obecnie sprowadza chiński jedwab, a następnie na miejscu go barwi i szyje z niego ekskluzywną odzież. Polski jedwab jest znanym wyrobem w kraju i zagranicą. Tkaniny produkowane są w Milanówku, gdzie przed II wojną światową, z inicjatywy Henryka Witczaka, powstała Centralna Doświadczalna Stacja Jedwabnicza z własną hodowlą jedwabników. Obecnie tradycja malowania jedwabiu i wytwarzania wysokiej jakości produktów odzieżowych jest tam kontynuowana, jednakże materiał sprowadza się z Chin. Na uwagę zasługuje również włoski jedwab, materiał o wysokiej jakości, który wykorzystywany jest przez najznakomitszych projektantów mody.

Jak dbać o ubrania z jedwabiu?

Delikatna tkanina, jaką jest jedwab wymaga, aby postępować z nią ostrożnie, dzięki czemu dłużej będziemy mogli cieszyć się gładkością i kolorem ubrań jedwabnych. Zbyt długie wystawianie tkanin na działanie promieni słonecznych może powodować odbarwianie i szybsze starzenia się materiału. Charakterystyczny połysk i trwałość materiału zapewni czyszczeni chemiczne, które powinno być odpowiednio dobrane do gatunku materiału. Przy samodzielnym praniu warto pamiętać, by nie odwirowywać tkaniny, co mogłoby zniszczyć materiał. Najlepiej prać ręcznie w temperaturze 20-30 stopni Celsjusza, z dodatkiem delikatnych detergentów. Zazwyczaj nie będzie potrzeby prasowania jedwabnych rzeczy, ze względu na ich dużą elastyczność. Można jednak wygładzić materiał za pomocą pary lub żelazka z niską temperaturą.

Dodaj komentarz